Mám obrovskú úctu k ľudskému telu! A tak vediem aj svoje hodiny. Niekedy sú rýchlejšie a silovejšie, inokedy pomalé a strečingové. Obe však majú jediný cieľ. Naučiť sa počúvať svoje telo. Ono najlepšie vie, čo potrebuje.

Počas lekcií sa snažím vysvetľovať zdravotné hladisko pozícií. Pomáha to klientom viac sa sústrediť na jednotlivé ásany a pohyby. Učia sa vnímať pocity, ktoré v nich pozície vyvolávajú. Rozlišovať svaly, ktoré pri nich používajú. A to im pomáha cítiť sa každým dňom lepšie.

​Dlhé roky som pracovala ako medicínska reprezentantka. V tomto úžasnom povolaní som sa naučila mnoho o ľudskom tele. Čím viac som vedela, tým viac som zisťovala ako veľa toho ešte neviem. Spoznala som množstvo príbehov pacientov i ich ošetrujúcich lekárov. Práca ma nesmierne napĺňala. Až do momentu, kým mi moje telo začalo hlásiť vyčerpanie. Musela som začať robiť niečo, aby som dokázala zregenerovať telo a „vypnúť hlavu“. Dokonca aj v spánku som dokázala pracovať. Ráno som bola unavená ešte viac, ako keď som šla spať. Začala som teda cvičiť jogu. Pri jej cvičení som musela byť plne sústredená na to, čo robím, inak by som neustále strácala rovnováhu a padala. Aspoň na niekoľko krátkých minút som dokázala „ne-myslieť“. Joga mi tak pomohla po dlhých rokoch pokojne spávať a cez deň byť sústredenejšia. Navyše sa mi zlepšilo trávenie a vyformovala postava.

Začala som sa jej teda venovať hlbšie. Absolvovala som inštruktorský kurz power jogy. Súkromne som si tento druh jogy nazvala meditácia v pohybe. Postupne sa pridávali ďalšie jogové kurzy a workshopy so slovenskými i zahraničnými učiteľmi.

Absovovala som medzinárodnú konferenciu arte terapie. Jej súčasťou síce joga nebola, zato som však mala možnosť zúčastniť sa niekoľkých workshopov terapie pohybom s celosvetovo uznávanými terapeutmi.

 

A takmer rok od získania certifikátu inštruktora jogy som si splnila sen. Vycestovala som do USA a v Medzinárodnom Inštitúte Jogy v New Yorku som absovovala kurz jogovej terapie. Mala som veľké šťastie, že sa mi podarilo absolvovať (ako tretej z EU) certifikované kurzy jogovej terapie 1. a 2. stupňa priamo u zakladateľky Therapeutic Yoga Cheri Clampett Bolda.

Chcem svoje poslanie napĺňať zodpovedne a preto práve teraz študujem fyzioterapiu na IFBLR v Piešťanoch, aby som bola svojim klientom ešte viac nápomocná.

Tento kurz dokonale naplnil moje predstavy o jogovej terapii. Spojenie jogových pozícií, relaxačných a dychových cvičení, jemných masáži, prikladaní rúk a vysoko individuálnom prístupe ku každému klientovi ma naplnilo presvedčením, že toto je moje vysnívané povolanie.
Absolvované inštruktorské kurzy:
- power joga 1.stupeň (SR)
- detská joga (SR)
- power joga Master kurz (SR)
- tehotenská joga (SR)
- jogová terapia I. (USA)
- jogová terapia II. (USA)
Ďalšie kurzy:
​- Anatomy & Fascia in Yoga Practice (Gary Carter)
- reflexná masáž chodidiel

© 2016 by Jogová Terapia - www.jogovaterapia.sk.

Janka Bukvayová, inštruktorka jogovej terapie a power jogy.

Telefón: 0903 668 973
E-mail: jana.bukvayova@gmail.com