Čo je jogová terapia?

Jogová terapia je súbor špeciálnych cvičení, ktoré pomáhajú prirodzenej obnove tela a uvoľneniu mysle.

Vytvára podmienky, aby mohol nastať prirodzený liečebný proces. Technika jogovej terapie ponúka jedinečné cesty ako podporiť špeciálne potreby každého človeka v jeho vlastnom procese uzdravovania sa.

Pre koho je jogová terapia vhodná?

Jogová terapia je vhodná pre tých, ktorí sa chcú liečiť zo zranení i chorôb. Môže byť použitá k udržaniu zdravia ako aj podporné cvičenie pre tých, ktorých trápia závažnejšie choroby ako choroby chrbtice, kĺbov, poúrazové problémy, astma, rakovina, parkinsonova choroba atď. Táto jemná forma jogy prináša obrovské benefity pre nás všetkých. Odporúčajú ju lekári a fyzioterapeuti ako podporné cvičenie.

Ako jogová terapia vyzerá?

Jogová terapia je nápravou pre výzvy dnešných stresujúcich čias. Prináša hlboko obnovujúci zážitok dosiahnutý cez množstvo pozícií, v ktorých zotrvávate, pokiaľ nenecháte všetko odísť.

Ešte pred prvým sedením sa osobne stretneme. Porozprávame sa o tom, aké sú Vaše očakávania, čo chcete zlepšiť a ako sa cítite, naplánujeme si individuálne hodiny  a zodpoviem Vaše prípadné otázky. Počas jedného 75 minútového sedenia sa absolvujú približne 3 - 4 individuálne vybrané pozície.

 

Sedenie sa vždy začína rozhovorom (10 min) o Vašom dnešnom stave, pokračuje sa ľahkým rozohriatím a prejdeme k jednotlivým pozíciam (60 min). Končí sa opäť rozhovorom o tom, ako ste sa v jednotlivých polohách cítili (5 min). Pri cvikoch sa používajú podporné jogové kvádre, deky a bolstre (tvarované jogové vankúše) na podporu tela. Umožňujú príjemné uvoľnenie tela, ktoré bez nich nie je možné.

Aký je princíp jogovej terapie?

 

Pozícia tela priamo ovplyvňuje psychiku. Psychika ovplyvňuje zdravotný stav.  Pred tisíckami rokov, keď sa starodávni jogíni posadili do pozície, objavili, že myseľ nedokáže byť sústredená pokiaľ telo nebolo v pokoji a v komforte. Otázka znela, ako sa dostať do pokoja (stability).

Pozície utišujú stres, uvoľňujú svalové napätie, napomáhajú pri kŕčoch a zlepšujú pohyblivosť svalového tkaniva, zvyšujú celkovú ohybnosť, premazávajú a zjednodušujú pohyb kĺbov, zlepšujú držanie tela, zlepšujú cirkuláciu v tele, masírujú a zvyšujú cirkuláciu do vnútorných orgánov a žliaz, stimulujú lymfatický systém, pomáhajú dýchaniu, harmonizujú a vyrovnávajú nervový systém.

Zdravie chrbtice je nevyhnutné ku všeobecnému zdraviu. Telo je tak mladé, aká flexibilná je chrbtica. Vyvážené praktizovanie asán pohybuje chrbticou do všetkých smerov (predklony, záklony, úklony, rotácie, inverzie). Ohybná a pružná chrbtica umožňuje energií plynúť ďalej do ostatných častí tela. Cvičenia ásan má hlboký účinok na všetky systémy v tele.

Cez učenie vedomého riadenia dychu, môžeme ovplyvniť fungovanie tela  rovnako ako stav mysle. Nechať veci plynúť, Vám môže napomôcť priniesť sladký pokoj. Pokoj, ktorý umožňuje prirodzenej inteligencii tela obnoviť rovnováhu a pohodu. Naše zmysly bývajú často odpútavané. Prinávrátime sa k nášmu prirodzenémiu stavu pokoja a mieru. Toto je esencia jogy.

Jogová terapia je jemné a pomalé cvičenie, uvoľnovanie tela a mysle.

Podstatou jogových asán (pozícií) je práca s chrbticou. Chrbtica je ako strom života. Je to prvá časť tela, ktorá sa vyvíja a od nej sa vytvára všetko ostatné. Podľa jogovej "anatómie" je chrbtica centrálne potrubie, kadiaľ prechádza energia.  Poznanie jogovej anatómie a fyziológie bolo odvodené zo sledovania plynutia energie v živom tele.

 

Z jogovej perspektívy (ako aj z čínskej medicíny) je choroba dôsledok neplynutia energie. Keď je náš prirodzený stav pokoja narušený, spôsobujeme si ochorenie. Pozície a dychové cvičenia rozúšťajú blokády, čo umožňuje životnej energii plynúť slobodne a zdravé fungovanie môže byť obnovené.

Sanskritské slovo joga doslova znamená zapriahnuť sa, spojiť sa, zamerať svoju pozornosť. Rovnako znamená jednota alebo spoločenstvo. Spájaním tela a mysle v praktizovaní jogy objavujeme túto jednotu. Stav mysle a tela nasleduje jedno druhé. Keď je telo zrelaxované a vyrovnané, myseľ prichádza k pokoju a tichu.

Táto forma jogy prináša dávne skúsenosti s prospešnými účinkami jogy do moderného sveta, do klinickej praxe, k ľuďom, ktorí z nej môžu najviac získať. Ako tradičná medicína otvára svoje dvere k dávnemu umeniu liečenia. Účinky tejto praxe boli študované a uznané v medicínskom kontexte.

 

Práve to prináša obrovskú zodpovednosť spojiť medicínu a holistické liečenie, ktoré joga prináša. Jogová terapia je systém, ktorý sa vyvíja už viac ako 30 rokov a spolupracujú na ňom všetci absolventi inštruktorského kurzu jogovej terapie. Neustále sa upravuje na základe výsledkov jednotlivých jogových terapeutov tak, aby sa používali tie najlepšie a najúčinnejšie pozície.

Jogová terapia nenahrádza klasickú medicínu. Vašu účasť prekonzultujte so svojím lekárom. Je však vysoká pravdepodobnosť, že Vám Váš lekár odporučí jogu alebo jogovú terapiu ako veľmi vhodné doplnkové cvičenie.

Oslovila Vás jogová terapia? A máte zdravotný problém s ktorým potrebujete pomôcť?

Môžete ma kontaktovať, ak máte ďalšie otázky:
Tel: 0903 668 973
E-mail: jana.bukvayova@gmail.com
...alebo si priamo zarezervujte individuálnu hodinu
v online rezervačnom systéme:

Jogová terapia

© 2016 by Jogová Terapia - www.jogovaterapia.sk.

Janka Bukvayová, inštruktorka jogovej terapie a power jogy.

Telefón: 0903 668 973
E-mail: jana.bukvayova@gmail.com